הכנת בשר במטבח המודרני

למרות הצמיחה המהירה של התנועה הצמחונית והטבעונית בישראל, עם ישראל ברובו עדיין אוהב לאכול בשר לסוגיו השונים, במגוון דרכי בישול והגשה. למעשה, תרבות הבשר בישראל מתפתחת באותה עוצמה כמו התנועה הנגדית לאכילת בשר, והיא מייצרת דרכים חדשות וטעימות במיוחד של הכנת מנות בשר.

מה הישראלים אוהבים לאכול? יש האומרים כי הטעם הישראלי משתנה ומתפתח, עם צמיחה מתוקשרת מאוד של התנועה הטבעונית והצמחונית בישראל, שקוראת מטעמים שונים – אידאולוגיים ובריאותיים בעיקר – להפסיק לאכול בשר.

אולם נתוני השוק מראים כי על אף הצמיחה המרשימה בצריכת תחליפי בשר מן הצומח, ואפילו פיתוחם של תחליפי בשר מהונדסים שטעמם נטען על ידי המפתחים כאילו הוא דומה לטעם של בשר – צריכת הבשר עצמה בישראל לא יורדת, ואפילו עולה בחלק מן הקטגוריות של שוק הבשר המקומי.

למה זה קורה?

קודם כל כי כל האוכלוסייה בישראל גדלה, ואיכות הבשר בישראל עולה יחד איתה. שנית, הצרכן הישראלי נגיש כיום לסוגים חדשים של בשר במגוון של שיטות בישול, צלייה ועישון בשר, עם זמינות הטכנולוגיות המקובלות ברחבי העולם – כגון מעשנות בשר, גרילי צלייה על בסיס חשמל וגז, ועוד.

אותם כלים חדישים וחדשים לבישול, צלייה וחימום בשר מגיעים במגוון גדלים, דגמים – ובעיקר, מחירים – כך שהם נגישים כמעט לכל כיס, ולכן גם המטבח הישראלי משתכלל בדרך ההגשה והעשייה של בשר למאכל.

מאמרים נוספים:

  1. נקניקיות או לא להיות
  2. פוד טראק לאירועים
  3. מעשנת בשר מקצועית או מעשנה בייצור עצמי?

 

מחבת להכנת בשר

הכנת מנות בשר יכולה להתבצע כמובן במגוון רחב של שיטות עשייה: ניתן לבשל בשר במים חמים, לצלות אותו על גריל פחמים, לבשל אותו בתנור, או לטגן אותו על גז. ניתן, ואפילו מומלץ, לשלב בין כמה שיטות, להשגת תוצאות משובחות באמת בעת הכנת בשר למאכל.

מבין כל אותן שיטות נפוצות להכנת בשר, מסתבר שאחת הדרכים הפופולריות הינה טיגון בשר לסוגיו. אחד מסוגי הבשרים האהובים בישראל הינו בשר עוף, כאשר רבים מהישראלים אוהבים בשר עוף מטוגן בצורה כזו או אחרת, בצורה של שניצל ותצורות עממיות נוספות.

גם בשר טחון וגם בשר שווארמה נהוג לא פעם לטגן ולבשל במחבת להכנת בשר, אם בטיגון בשמן עמוק או בצריבה קלה במעט שמן לבישול. בעת שימוש במחבת להכנת בשרים, חלק גדול מהמתכונים האהובים בישראל מכתיבים טיגון ובישול של הבשר יחד עם עוד מרכיבים – כגון ירקות שונים (למשל בצל או שום), וכן תיבול ורטבים (כמו רוטב עגבניות או פלפל שחור, למשל).

ישנם לא מעט סוגי מחבתות להכנת בשר המשווקות בישראל, כמובן במגוון גדלים, סוגים וצורות. ישנן מחבתות גריל כולל פסי צריבה לחריכת הבשר ולהולכת השומן שלו לצידי המחבת; ישנן מחבתות טיגון בשר עמוקות, לטיגון בשמן עמוק של בשר יחד עם ירקות אחרים, כגון תפוחי אדמה ואפילו צ'יפס; ישנן מחבתות בשר לבישול איטי של הבשר, לרבות מכסי זכוכית בעלי חורים ליציאת חום ואדים מבוקרת מהתבשיל.

מה חשוב לבדוק טרם קניית מחבת בשרים

מחבת להכנת בשר כאמור מגיעה במגוון גדול של גדלים וסוגים. עולה השאלה – מה חשוב לבדוק טרם קניית מחבת בשרים? ראשית חשובה איכות החומר ממנה המחבת עשויה. בעוד טפלון כבר הפך לסטנדרט, ישנם חומרים חדישים יותר למניעת הידבקות הבשר למחבת בעת הטיגון.

כמו כן חשוב לבדוק את העמידות והעוצמה של החומרים המרכיבים את המחבת, לרבות הידיות של המחבת ולא רק הגוף המרכזי שלה.

שלישית, חשוב גם לבדוק את התאמת המחבת לפי סוג השימוש המיועד לה – הגודל, העומק, הצורה – כמו גם את התאמתה לסוג מתקני הבישול המיועדים לה, בין אם מדובר בכיריים, תנור או אפילו גריל.

מידות עשייה של בשרים מומלצים

ישנם כמובן סוגי בשר רבים בישראל, החל מבשר בקר לסוגיו, דרך בשר עוף, ועד לבשר דגים. עבור כל סוג בשר, ישנן מידות עשייה של בשר המומלצת עבורם, אם כי הדבר גם תלוי בטעמם האישי של הסועדים כמובן.

אילו בשרים מומלצים עבור איזו מידת עשייה?

כאמור, זה תלוי בטעם האישי – אבל באופן כללי ניתן לומר כי בשר בקר נהוג לצלות במידה רבה או מועטה לפי הטעם והבקשה של הסועדים (במיוחד בכל האמור לצלייתו), ואילו בשר עוף בדרך כלל נהוג לטגן בטיגון עמוק, אך לבשל בבישול עדין למדי כדי לשמור על העסיסיות של בשר העוף ולא לייבש אותו כליל; בשר דגים נהוג להגיש במידת עשייה מועטה או קלה, כדי לשמור על העסיסיות והרוך של המנה, כמו גם על טעם הדגים המוגשים.

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילך, מלא/י פרטים ומיד נחזור אליך!